Objavljivanje ove publikacije potaknuto je prije svega potrebom da se široj stručnoj i ostaloj zainteresiranoj javnosti približi tema Međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (MRSJS/IPSAS) koji u međunarodnim okvirima predstavljaju okosnicu harmonizacije državnog računovodstva temeljenog na obračunskoj osnovi. Prikazi MRSJS nisu do sada u ovoj formi bili dostupni na hrvatskom jeziku. Objavljivanje prikaza standarda pomoći će svim zainteresiranima u upoznavanju s temeljnim odrednicama, definicijama, pravilima mjerenja i priznavanja te objavljivanja svih računovodstvenih kategorija prilagođenih specifičnostima javnog sektora.
Publikacija daje prikaz svih Međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor objavljenih i važećih zaključno s 2014. godinom, pri čemu je kao podloga za prikaz korištena službena objava standarda (Handbook of International Public Sector Accounting Pronouncements, IPSASB, 2014.) javno dostupna na stranicama Međunarodne federacije računovođa (IFAC) i njenog stalnog Odbora za međunarodne računovodstvene standarde za javni sektor (IPSASB) kao glavnih čimbenika međunarodne standardizacije računovodstva i fi nancijskog izvještavanja javnog sektora. Također, publikacija daje pregled važnijih izdanja međunarodnih stručnih tijela i aktualnosti na međunarodnoj (europskoj) stručnoj sceni, koji mogu poslužiti za predstojeću dogradnju državnog računovodstvenog sustava u RH u pravcu primjene objavljenih i važećih MRSJS, standarda u pripremi (tzv. Nacrti standarda), praktičnih smjernica i savjetodavnih studija međunarodnih stručnih tijela i prilagodbe budućim Europskim računovodstvenim standardima za javni sektor (EPSAS). U publikaciji je dan i osvrt na povijesni razvoj i usklađenost hrvatskog modela državnog računovodstva s međunarodnim okvirom.
U razdoblju od 2000. godine do danas objavljena su 32 MRSJS, za 29 standarda kao predložak su poslužil i standardi koje susrećemo u profitnom sektoru – Međunarodni računovodstveni standardi (MRS) i Međunarodni standardi financijskog izvještavanja (MSFI), 3 standarda su specifična za poslovanje sektora opće države (MRSJS 22, Objavljivanje financijskih informacija o sektoru opće države, MRSJS 23, Prihodi od nerazmjenskih transakcija i MRSJS 24, Objavljivanje proračunskih informacija u financijskim izvještajima). Cilj objavljivanja standarda je, koliko je to moguće, ujednačiti različite računovodstvene standarde u različitim zemljama, na način da se potiče prihvaćanje međunarodnih računovodstvenih standarda od strane nacionalnih tijela i računovodstvenih autoriteta. Svi do sada objavljeni MRSJS-ovi, ujedno i važeći u primjeni, predstavljeni su ovom publikacijom.
Državno računovodstvo ili proračunsko računovodstvo u Republici Hrvatskoj od njenog osamostaljenja do danas razvija se s promjenjivom dinamikom slijedeći zahtjeve međunarodnih financijskih institucija, ali i tražeći vlastite pravce razvoja kako bi udovoljilo rastućim potrebama za informacijama o proračunskoj potrošnji te je učinilo vidljivom, a javni menadžment odgovornim za upravljanje javnim sredstvima i njihovu namjensku potrošnju.
Posebno važan argument i poticaj promjenama u sustavu državnog računovodstva koji dolazi u prvi plan je ulazak Republike Hrvatske u Europsku uniju. Članstvo u Europskoj uniji u pogledu izvještavanja o državnim fi nancijama i proračunskoj potrošnji nosi niz zahtjeva kojima se mora udovoljiti.
Europska unija je u razdoblju 2010.-2013. godine kao odgovor na financijsku krizu i probleme u održavanju proračunske ravnoteže i upravljanja deficitom u zemljama članicama intenzivirala zahtjeve za jedinstvenim pravilima i postupcima oblikovanja proračunskog okvira država članica Europske unije. U promjenama regulatornog okvira za ekonomsko upravljanje usmjerenog postizanju ekonomske i proračunske stabilnosti u Europskoj uniji, nalaže se primjena obračunske osnove, ali i daljnje ispitivanje primjerenosti i prikladnosti izravne primjene MRSJS te se zaključuje da je potreban daljnji razvoj usmjeriti na izradu harmoniziranih računovodstvenih standarda za javni sektor u Europskoj uniji – tzv. EPSAS (European Public Sector Accounting Standards) pri čemu su MRSJS prihvaćeni kao polazna osnova za europske računovodstvene standarde za javni sektor. Budući da EPSAS-i naglasak stavljaju na harmonizaciju računovodstvenih osnova s ciljem potpune usklađenosti unutar i između država članica Europske unije te je za očekivati da će se u vrlo skoroj budućnosti intenzivirati procesi uvođenja usuglašene obračunske osnove u sustave računovodstva, planiranja i izvještavanja o proračunu te povezivanje istih s obračunskom osnovom prisutnom u sustavu državne statistike.
Navedeni pravac razvoja državnog računovodstva za članice Europske unije podržan je od strane svih relevantnih političkih i stručnih tijela Europske unije kao i međunarodnih organizacija: Europskog ureda za proračun (DG BUDG), Eurostata, Europskog revizijskog suda, Međunarodne federacije računovođa, Europske federacije računovođa, Odbora za međunarodne računovodstvene standarde za javni sektor, Statističkog odjela Europske centralne banke, kao i niza drugih istaknutih javnih, političkih i stručnih osoba te su očekivanja da će se okvirno u idućih pet godina proces završiti uspostavom zajedničkog računovodstvenog i izvještajnog okvira državnog računovodstva za sve zemlje članice Europske unije.
U očekivanju da će razvoj državnog računovodstva u Republici Hrvatskoj slijediti međunarodne i europske trendove, materija zastupljena u ovoj publikaciji bit će vrlo korisna svim dionicima budućeg procesa reforme državnog računovodstva prema punoj obračunskoj osnovi.
Publikacija je strukturirana logičnim slijedom koji polazi od uvodnih napomena u kojima se prezentiraju međunarodni trendovi u državnom računovodstvu, pravci harmonizacije računovodstvenih standarda za javni sektor, rad tijela i institucija koje potiču razvoj računovodstvenih standarda, praktičnih smjernica i savjetodavnih studija. Drugi dio publikacije prezentira razvojne faze i sadašnji stupanj usklađenosti hrvatskog modela državnog računovodstva s međunarodnim okvirom s ciljem definiranja smjernica i mogućih pravaca prilagodbe budućem okviru prilagođenom prvenstveno članstvu u Europskoj uniji. Treći dio publikacije daje skraćeni prikaz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor, pri čemu su za svaki standard predstavljene opće značajke te je za svaki standard prezentiran cilj i djelokrug, odabrane smjernice i specifičnosti objave i primjene standarda, a prema područjima koje standardi uređuju, odnosno prema kategorijama njihove primjene.
Publikacija je ponajprije namijenjena širokoj stručnoj i znanstvenoj javnosti – svima koji se bave teorijskim, ali još više praktičnim problemima računovodstva i fi nancijskog izvještavanja u javnom sektoru kao što su računovođe u javnom sektoru, upravljačke strukture – javni menadžment, interni revizori, državni revizori, fi nancijski djelatnici, financijski analitičari, statističari i drugi. Publikacija je također namijenjena i studentima ekonomskih fakulteta i poslovnih škola, ali i drugih fakulteta koji u svojim studijskim programima imaju područja javnih fi nancija, javne uprave, računovodstva.
Redaktorica: Prof. dr. sc. Vesna Vašiček